Inferno – Dan Brown

book

A když už jsme u toho psaní o knížkách, tak v tom budeme pokračovat.

Název: Inferno
Autor: Dan Brown
Rok vydání: 2013

Popis: Infernopřivádí zpět na scénu kryptologa Roberta Langdona, s nímž jsme se naposledy potkali v předchozím thrilleru Dana Browna Ztracený symbol.

Robert Langdon se tentokrát dostane na dosah k rozluštění tajemství, které je podle všech indicií skryto v díle Dante Alighieriho Božská komedie, v části nazvané stejně jako kniha Dana Browna – Inferno. Sugestivní popis samotného pekla fascinoval miliony lidí a podle všeho vychází peklo katolické církve právě z tohoto díla. Jak jinak je možné, že nikdy předtím tematika pekla nebyla popsána? Existuje tedy pravděpodobnost, že katolické peklo, kterým církev celá tisíciletí straší své věřící, vychází z rukopisu Inferno. Jak je možné, že protiklad nebe – peklo, vznikl celých čtrnáct století po smrti Krista? (…pokračování popisu)

www.bubblews.com
www.bubblews.com

Musím říct, že na tuhle knížku jsem se těšila tak, že jsem neváhala a zakoupila si jí rovnou v angličtině, jakmile se objevila na pultech a nemusela jsem toho litovat. Jednak jsem zjistila, že si opravdu můžu dovolit říct, že zvládám číst knížky v angličtině a jednak se mi potvrdilo, že Dan Brown je génius a v jeho rodném jazyce je jeho psaní snad ještě lepší než české překlady. Které jsou mimochodem taky všechny výborné a nesmíme zapomínat na to, že střípek Brownovy geniality musí nést i překladatelé.

Myšlenka přelidnění planety není v tomto Brownově díle po troše přemýšlení vůbec žádná fikce, ale krutá realita. To, že se rodí stále víc dětí je pravda a že by měli lidé nalézt řešení výživy a přežití dalších generací také. Jenže jistý šílenec to chce vyřešit opravdu radikálně.Rozšířit virus, který by tento problém navždy vyřešil. Přestože ho nazývá morem, jeho nákaza je mnohem nebezpečnější, jedná se o vektorový virus, který je schopen změnit DNA.

Robert Langdon se na začátku příběhu probouzí s upravenou pamětí a musí znovu zjistit, která strana je ta správná, komu pomoci a kdo je ten zlý. Za běhu, kdy je mu v patách mezinárodní organizace WHO (Worlds Health Organization) a další bezpečností složky, luští další složitou šifru, která tentokrát není nijak stará, ale je vymyšlena oním šílencem, který je už ale bohužel po smrti, protože hned po vypuštění svého viru páchá sebevraždu.

Dan Brown jako obvykle nutí čtenáře přemýšlet společně s Langdonem, nechává hožasnout nad symbolikou obsaženou snad ve všem a navozuje mu noční můry, okamžiky strachu i ustrnutí, když ho do svého příběhu vtáhne natolik, že ho každý, kdo čte jeho řádky, začne považovat téměř za skutečnost.

A proto čtěte, čtěte a čtěte!

No Comments

Post a Comment