Pýcha a předsudek

book

Název: Pýcha a předsudek
Originální název: Pride and prejudice
Autorka: Jane Austenová

Popis na knize:
Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775 – 1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. (… celý popis)

pride

Román – zdlouhavý děj, sledování charakteru postav a ještě k tomu z přelomu 18. a 19. století. Musím říct, že mě velice mile překvapil. Po tom, co jsem si

 zvykla na poněkud zvláštní jazyk a vyjadřování postav, nemohla jsem se od knížky odtrhnout a sledovala osudy mladých dam s nadšením a očekáváním.

Román sleduje osud rodiny Bennetovy. Hlavním příběhem je ten Elizabeth Bennetové, která se postupně zamiluje do, na první potkání nepříjemného a povýšeného (pyšného), pana Darcyho. Děj provází několik vedlejších, které sledují cestu a chování Líziných sester Jane, Lydie, Kitty a Mary. Všem je určitě moc dobře jasné, že i když hrdiny provází spousta komplikací, všechno nakonec dobře dopadne a žijí spolu šťastně až do smrti.

Nechtěla jsem ale psát recenzi, nebo sepisovat stručný děj, nějak si k těmhle druhům textu nemůžu najíst cestu, i když si chci sama něco přečíst. Přestože v recenzích by se neměl objevovat ve velké míře názor autora, často je interpretace díla zkreslená. Proto si radši sama knížku přečtu a pak si na ní tvořím vlastní názor.

Tahle knížka je dost napínavá a bavilo mě sledovat, jak se lidé v 18. století chovali, a co pro ně bylo normální. Líbilo se mi, že na rozdíl od soudobého chování mladých lidí na to šli zamilovaní pomalu. Stačil jim společný tanec, společný dotek, společná procházka,… Docela mi to v dnešním světě chybí. Možná jsem staromódní, ale dnešní pojetí vztahu, který hned první večer začíná francouzákem a končí sexem se mi nelíbí. Samozřejmě si nemyslím, že je to tak vždycky, ale takhle je prezentovaný současný svět ve spoustě filmů. Potom se není čemu divit, když člověk přijde z procházky s kamarádem a mladší sourozenci se ho dychtivě ptají, jestli se líbali, nebo se v jejich vyptávání objeví i výraz „šukat“.

Říkám si, že kdyby lidé občas přečetli nějakou takovouhle knížku, ponořili se do ní a skutečně vnímali její obsah, chovali by se k sobě jinak. Rozhoduji se, že se začnu víc věnovat čtení těch starších děl, protože si myslím, že jsem k nim konečně jaksi „dospěla“, k tomu, abych s nimi měla trpělivost a dokázala je ocenit. Pro něco se o nich ve škole přece učíme a já začínám chápat proč.

Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění se neobejde bez ženušky. (První věta románu)

Protože v následujících recenzích je i zmínka o filmu, přidám sem i já svůj názor. Preferuji možnost nejdříve číst a potom shlédnout film(2005) a i v tomto případě jsem tak učinila.  Musím říct, že mě oproti jiným filmovým zpracováním knížek překvapil a rozhodně se k němu, stejně jako ke knížce, určitě  víckrát než jednou vrátím.

Další recenze můžete najít na následujících stránkách, s některými souhlasím, s jinými úplně ne, ale konečný posudek je na Vás.

http://my-beloved-books.blogspot.cz/
http://yan-ny.blog.cz/
http://knizni-doupe.blogspot.cz/
http://eternal-magic.blog.cz/

No Comments

Post a Comment