Hunger Games – Suzanne Collinsová

bookNázev: Hunger Games
Autorka: Suzanne Collins

Popis: Nechte se unést vzrušujícím příběhem útlaku, zrady i lásky! Hunger Games vás zavedou do nedaleké budoucnosti, kde na troskách Severní Ameriky vyrostla říše Panem s dvanácti kraji ovládanými bohatým Kapitolem. Z každého kraje jsou každý rok vybráni dva mladí lidé a všichni jsou v přímém přenosu nuceni bojovat o život.

Hlavní hrdinka Katniss Everdeenová se rozhodne nastoupit do Hladových her místo své mladší sestry. Budou ale její schopnosti stačit k tomu, aby dokázala ve smrtící aréně přežít? (http://www.hunger-games.cz/)

***HungerGames

Trilogie Hunger Games od spisovatelky Suzanne Collinsové mě uchvátila. Koupila jsem si všechny tři knížky svázané v jedné a za týden na dovolené mi poslední den už nezbylo co číst. Pokusím se Vám toho prozradit co nejméně, pak už by to čtení přece nebylo takový zážitek ne?

Musela jsem uplatnit poukázku ze školy a vydala se do knihkupectví s tím, že si pořídím, něco čtivého na prázdniny, co budu mít chuť přečíst si i víckrát. Nechceme přece, aby se nám doma na knížky jen prášilo, když si je kupujeme. Komplet Hunger games upoutá už jen svým vzhledem. Černé desky a všechny listy obarvené zboku načerno dodávají knize tajemno. Mlhavě jsem si uvědomovala, že už jsem o tomto titulu někdy předtím slyšela v docela pozitivním duchu. Nic mi tedy nebránilo si onu tajemnou knížku zakoupit.

Kniha první, Aréna smrti, nám představuje hlavní hrdinku Katniss Everdeenovou žijící v zemi Panem. Vše se odehrává někdy v budoucnosti, kdy na zemi nezbude nic než jediná země. Všech 12 krajů je pod nadvládou Kapitolu, který organizuje každý rok Hladové hry jako připomínku své moci. Z každého kraje jsou vybráni chlapec a dívka do 18 let, kteří jsou posláni do arény bojovat o přežití. Reality show může mít vždy jen jednoho vítěze, ostatní umírají a všichni obyvatelé jsou nuceni hry sledovat. Katniss se přihlásí do Hladových her jako dobrovolnice místo své malé sestry Prim. Společně s ní jsem si užívala hrůzyplných zážitků z arény a nemohla jsem přestat číst. Katniss hry přežívá a vyhrává, není ale sama.

V druhé knize, Vražedná pomsta, Katniss vyjíždí na turné vítězů. Musí ale čelit zlobě prezidenta Snowa, protože tím, že nezvítězila sama, se postavila na odpor Kapitolu. Jsou vyhlášeny nové Hladové hry, tentokrát speciální. Je to už 75. ročník a každých 25 let mají hry speciální pravidlo navíc. Tentokrát je podmínkou, že do arény budou vybráni předchozí vítězové Hladových her. Katniss musí znovu do arény. Tentokrát se ale soutěžící spojí a v průběhu her se plně rozvine vzpoura proti Kapitolu. Kraje postupně potlačují jeho moc. Nezůstanou ale bez odplaty.

Třetí kniha, Síla vzdoru, popisuje vzpouru a postup odporu. Katniss se stává symbolem revoluce. Lidé se ukrývají na území mimo dosah Kapitolu a formují odboj. Samotná hrdinka se zmítá na pokraji šílenství a úplného vědomí, jejím cílem je jediné: zabít prezidenta Snowa. Vše se nakonec povede, i když podle jiného scénáře, než všichni očekávali.

Myslím, že každý si v trilogii Hunger games najde něco, co se trefí do jeho vkusu. Hry nejsou jen o soubojích a odporu, ale i o lásce, přátelství a věrnosti.

No Comments

Post a Comment